THE BOARD , SUPERVISORY BOARD AND SENIOR MANAGEMENT

Mr. Jiang Yingwu, born in October 1966 and aged 54, has served as the president and the deputy secretary of the communist party committee of the Company since December 2020, and has serviced as the executive Director of the Company since 19 January 2021. Mr. Jiang Yingwu had been the vice president of the Company from October 2016 to December 2020 and a standing member of the party committee of the Company from June 2017 to December 2020. Mr. Jiang Yingwu, who holds the title of senior economist and senior engineer, graduated with a bachelor’s degree in inorganic materials science and silicate engineering from Shandong College of Building Materials Industry (山東建材工業學院) in August 1989. He had been a section member and deputy section chief of the technology quality section of Beijing Yanshan Cement Plant (北京燕山水泥廠), cadre and vice manager of the technology department of the headquarters of Beijing City Building Material Group (北京市建材集團), vice manager of the technology department of BBMG Group Company Limited, the head of the general office of the Building Materials Industry Association (建材行業協會), and the head of the strategic development department, the manager of the policy research office and the head of the organization department of the party committee of the Company.

Mr. Wu Dong, born in August 1968 and aged 52, has been an executive Director and a deputy secretary of the communist party committee of the Company since 27 November 2015.He has been the deputy secretary of the communist party committee of both the Company and the BBMG Assets since July 2012. He was the assistant to the secretary of the communist party committee of the Company from July 2011 to July 2012. Before joining the Company, Mr. Wu Dong had served in various positions in different entities, including, among others, Beijing Coal Corporation and the Organization Department of Beijing Municipal Communist Party Committee. He obtained a Master of Public Administration degree from Guanghua School of Management, Peking University in August 2005. Wu Dong is a senior policy analyst (高級政工師) and an economist.

Mr. Zheng Baojin, born in February 1966 and aged 55, has been appointed as an executive Director of the Company since 15 August 2017 and as the deputy general manager of the Company since 12 May 2021. Mr. Zheng Baojin began working in July 1987 by joining Hebei Taihang Cement Co., Ltd., where he took up various positions until May 2011, including the director of the securities department, the director of the board, the deputy general manager and the secretary of the board. Mr. Zheng Baojin served as the head of the office of the Board of the Company from October 2009 to January 2016. He had been the director of Jidong Cement between October 2016 and September 2017,and served as the secretary of the Board between January 2016 and August 2021.Mr. Zheng Baojin graduated from the Tangshan Engineering Technology Institute in July 1987 with industry management engineering profession. He holds a college degree and is a senior economist.

Mr. Wang Zhaojia, born in January 1962 and aged 59, has been the non-executive Director of the Company since 21 August 2020 and has been the deputy general manager of the Company since October 2012. From September 1984 to October 2009, Mr. Wang Zhaojia served successively as vice president, executive vice president, deputy secretary to the party committee and president of Beijing Building Materials Research Institute (北京市建築材料科學研究院); deputy director and director of the technology center of Beijing Building Materials Group Co., Ltd.(北京建築材料集團有限責任公司); deputy general manager of Beijing CEM-FIL Glass Fiber Co., Ltd. (北京賽姆菲爾玻璃纖維有限公司); deputy general manager and president of Beijing Saint-Gobain Fiberglass Co., Ltd. (北京聖戈班玻璃纖維有限公司); president of Owens Corning Compound Materials (Beijing) Co., Ltd. (歐文斯科寧(北京)複合材料有限公司); president of Beijing Namei Technology Development Co., Ltd. (北京市納美科技發展有限公司); deputy general engineer of BBMG Corporation and director of the technology center of the Company. Mr. Wang Zhaojia served as the vice president of the Company from October 2009 to July 2012. Meanwhile, he has served as the secretary to the party committee and executive director of Beijing Building Materials Academy Co., Ltd. (北京建築材料科學研究總院有限公司) since August 2018. Wang Zhaojia graduated from Wuhan University majoring in political economy in 2011. He is a doctorate degree graduate and a professorate senior engineer.

Mr. Gu Tiemin, born in May 1968 and aged 52, graduated from the Law Department of the College of Humanities and Law of Beijing Union University (北京聯合大學) in July 1991, majoring in law. In the same year, he worked for the Legal Office of Beijing Municipal Government (北京市政府法制辦公室). Mr. Gu Tiemin received his Master of Law degree from the Law School of Renmin University of China (中國人民大學) in January 2001 and is a third level lawyer. He is currently an expatriate full-time director of Beijing State-owned Capital Operation and Management Center (北京國有資本經營管理中心).

 

Mr. Gu Tiemin served as a section member,  deputy chief section member, chief section member and deputy director of the Supervision and Guidance Division of the Legal Office of Beijing Municipal Government (北京市政府法制辦公室), researcher and deputy director of the Beijing Xuanwu District Government Legal Office (北京市宣武區政府法制辦) (director-general-level), deputy director (director-general-level) and director of the Regulations Division of the Beijing Municipal Commission of Foreign Trade and Economic Cooperation (北京市外經貿委法規處), director of the Legal and Fair Trade Division of the Beijing Municipal Commerce Bureau (北京市商務局法制與公平貿易處), director of the Circulation Order Division of the Beijing Municipal Commission of Commerce (北京市商務委員會流通秩序處), deputy Director of Beijing Technical Exchange Training Center (Beijing International Technical Cooperation Center) (北京技術交流培訓中心(北京國際技術合作中心)) and deputy General Manager of Beijing Capital Agribusiness Group Co., Ltd. (北京首都農業集團有限公司). Mr. Gu Tiemin served as a deputy secretary and deputy director of the Party Committee of Beijing Technology Exchange and Training Center (Beijing International Technology Cooperation Center) (北京技術交流培訓中心 (北京國際技術合作中心)) from August 2015 to June 2019. Mr. Gu Tiemin served as a secretary of the Party Committee and chairman of the Board of Directors of Beijing International Technology Cooperation Center Limited (北京國際技術合作中心有限公司) from June 2019 to March 2021 (retaining his status as a cadre under municipal Party committee). Mr. Gu Tiemin has served as an expatriate full-time director of Beijing State-owned Capital Operation and Management Center (北京國有資本經營管理中心) since March 2021 (retaining his status as a cadre under municipal Party committee).

Mr. Yu Fei, born in March 1977, aged 44, graduated from the Graduate School of the Chinese Academy of Social Sciences (中國社會科學院) in July 2004 with a doctorate degree in civil and commercial law. He is currently a dean, professor and doctoral tutor of Civil, Commercial and Economic Law School of China University of Political Science and Law (中國政法大學) and a practising lawyer. Mr. Yu Fei took a temporary post in Zhongguancun Science and Technology Park Changping Park (deputy-director-general-level) and concurrently served as a council member of the China Law Society (中國法學會), vice president of Beijing Real Estate Law Research Association (北京市不動產法研究會), vice president of Beijing Debt Law Research Association (北京市債法學研究會), member of Tianjin Procuratorate Expert Advisory Committee (天津市檢察院專家諮詢委員會), expert advisor of Beijing Xicheng District Court (北京市西城區法院), etc. He is an Adjunct Professor at East China University of Political Science and Law (華東政法大學), Zhengzhou University (鄭州大學) and the Henan Branch of the National Prosecutors College of P.R.C (國家檢察官學院). Mr. Yu Fei was also elected to the “New Century Excellent Talent Support Plan”, and awarded an award of “Beijing Youth May 4th Medal”.

Mr. Liu Taigang, born in July 1966, aged 54, graduated from the Law School of Renmin University of China (中國人民大學) in July 1996 with a doctor’s degree, majoring in administrative law. He is currently a professor and doctoral tutor of public administration in the School of Public Administration of Renmin University of China, and a director of the Teaching and Research Section of Public Organization and Human Resources. Mr. Liu Taigang was a legal advisor of the Office of Tong Chi Kin Kwan Tsui Hang Legislative Councillor (唐志堅關翠杏立法議員辦事處) (seconded from the Macau Branch of Xinhua News Agency (新華社)). Mr. Liu Taigang was also a member of the Beijing Party Committee of China National Democratic Construction Association (中國民主建國會), member of the Central Legal Committee of the China National Democratic Construction Association, member of the sixth and seventh session of the Chinese People’s Political Consultative Conference of Haidian District, Beijing and member of the 3rd batch of special inspectors of the State Ministry of Supervision (國家監察部).

Ms. Li Xiaohui, born in December 1967, aged 53, was awarded the degree of doctor of economy in National Economic Management by the Central University of Finance and Economics (中央財經大學) in July 2001. She is currently a professor and doctoral tutor of accounting of the School of Accountancy of Central University of Finance and Economics (中央財經大學) and is a PRC Certified Public Accountant.

 

Ms. Li Xiaohui worked for Canshi Certified Public Accountants (滄獅會計師事務所), the State-owned Assets Administration of the Hebei Provincial Department of Finance (河北省財政廳) and the Professional Standards Department of the Chinese Institute of Certified Public Accountants (中國註冊會計師協會). Ms. Li Xiaohui has been a professor at the School of Accountancy of Central University of Finance and Economics (中央財經大學) since September 2003 and served as vice dean and Secretary of the Party General Branch of the School of Accountancy. Ms. Li Xiaohui has been an independent non-executive Director of Poly Culture Group Corporation Limited (保利文化集團股份有限公司) (listed on the Main Board of the Stock Exchange, stock code: 3636) since December 2010 and an independent non-executive director of Bank of Communications Co., Ltd. (listed on the Main Board of the Stock Exchange, stock code: 3328) since November 2020. Ms. Li Xiaohui served as an independent non-executive director of China U-Ton Future Space Industrial Group Holdings Ltd. (中國優通未來空間產業集團控股有限公司) (listed on the Main Board of the Stock Exchange, stock code: 6168) from May 2012 to July 2020.

Mr. Hong Yongmiao, born in February 1964, aged 57, obtained a doctor’s degrees in Economics of University of California, San Diego in the United States in June 1993. Mr. Hong Yongmiao is an academician of the Academy of Sciences for the Developing World (發展中國家科學院) and fellow of the Econometric Society (世界計量經濟學學會). He is a distinguished research fellow at the Institute of Mathematics and Systems of the Chinese Academy of Sciences (中國科學院), a distinguished professor at the School of Economics and Management of the University of Chinese Academy of Sciences and a Distinguished Research Fellow and executive director of the prediction science research center of the Chinese Academy of Sciences. Mr. Hong Yongmiao was formerly a professor in the Department of Economics and Department of Statistics of Cornell University (康奈爾大學), and a professor and dean of the Wang Yanan Institute for Studies in Economics of Xiamen University (廈門大學) He has served as an Independent Non-Executive Director of the China Everbright Bank Company Limited (中國光大銀行股份有限公司) (SEHK stock code: 6818) since September 2019.

Mr. Tam Kin Fong, born in April 1971, aged 49, graduated from the City University of Hong Kong (香港城市大學) in July 1994 with a Bachelor of Arts (Hons) degree in accounting. After graduation, Mr. Tam worked at the auditing department of PricewaterhouseCoopers, and also served as a financial controller of a subsidiary of NWS Holdings Limited (新創建集團有限公司). Mr. Tam Kin Fong is currently a certified public accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. Mr. Tam Kin Fong is currently a managing director of Dakin Capital Limited (德健融資有限公司), where he is responsible for the business of the licensed corporation carrying out Type 6 (advising on corporate finance) regulated activity under the Securities and Futures Ordinance. Before he joined Dakin Capital Limited, Mr. Tam Kin Fong held positions in various international and Hong Kong investment banks, including vice president of Daiwa Securities Co., Ltd. (大和證券有限公司), executive director and co-head of Hong Kong Merchants Securities Co., Ltd.  (香港招商證券有限公司) and head of investment banking department of Ping An of China Securities (Hong Kong) Company Limited (中國平安證券(香港)有限公司). He has more than 25 years of experience in corporate finance and accounting.

Mr. Yu Kaijun, born in April 1963 and aged 57, has been a supervisor of the Company since 27 November 2015. Mr. Yu Kaijun was the non-executive Director of the Company from 7 August 2014 to 27 November 2015. Mr. Yu Kaijun graduated from the Hong Kong Polytechnic University with a major in accounting. Mr. Yu Kaijun holds a master degree in accounting and is a senior accountant. Mr. Yu Kaijun has served as the secretary to the board and vice president of China National Building Material Company Limited (中國建材股份有限公司) since June 2018 and May 2018, respectively. Mr. Yu Kaijun served as the chief financial officer of China National Materials Company Limited from July 2010 to May 2018. Mr. Yu Kaijun worked at the Finance Bureau of Pingliang District of Gansu Province from July 1982 to November 1990. Mr. Yu Kaijun served as chief financial officer and deputy general manager of Shenzhen Languang Science & Technology Co., Ltd. (and its predecessor, Shenzhen Languang Electronic Industrial Corporation) from November 1990 to October 2001. Mr. Yu Kaijun served as chief financial officer of Sinoma International Engineering Co. Ltd. (listed on the Shanghai Stock Exchange; stock code: 600970) from December 2001 to January 2011. Mr. Yu Kaijun served as a supervisor of Ningxia Building Materials Group Co., Ltd. (listed on the Shanghai Stock Exchange; stock code: 600449) and Xinjiang Tianshan Cement Co., Ltd. (listed on the Shenzhen Stock Exchange; stock code: 000877) from December 2011 to April 2015.

Mr. Gao Junhua, born in January 1974, aged 47, holds a bachelor’s degree in engineering and is an engineer. Mr. Gao Junhua graduated from Wuhan Industrial University (武漢工業大學) in July 1996, majoring in automation. He is currently a deputy secretary of the Disciplinary Committee of the Company. Mr. Gao Junhua joined Beijing General Factory of Building Materials Products (北京市建材製品總廠) in July 1996 and served successively as a technician, deputy director, branch party secretary, chief deputy director and workshop director of the keel workshop of Beijing General Factory of Building Material Products, a deputy office director, director, head of organization department, deputy secretary of the communist party committee, secretary to the discipline inspection Committee and chairman of the labor union of Beijing Star Building Material Company (北京星牌建材公司),  a secretary to the  discipline inspection committee and chairman of the labor union of Beijing BBMG Energy-saving Insulation Company (北京金隅節能保溫公司). Mr. Gao Junhua served as a secretary to the discipline inspection committee and a chairman to the labor union of Beijing BBMG Energy-Saving Insulation (Jinhaiyan Glass Wool) Company Limited (北京金隅節能保溫(金海燕玻璃棉)有限公司) from May 2016 to August 2018; he served as a deputy director of the discipline inspection and supervision office and a director of the discipline inspection and supervision and investigation Office of the Company from August 2018 to November 2020; Mr. Gao Junhua has served as a deputy secretary to the discipline inspection committee of the Company since November 2020.

Mr. Gao Jinliang, born in March 1977 and aged 44. Mr. Gao Jinliang was appointed as the supervisor of the Company since 26 November 2020. Mr. Gao Jinliang has been the vice chairman of the labor union of the Company since October 2020 and has been the head of the Labour Union Affairs Department of the Company since December 2020. He worked in Beijing Woodworking Factory since August 2001. Mr. Gao Jinliang served successively as the business manager of sales department of decoration materials branch of Beijing Woodworking Factory and an officer of Youth League Committee, an officer of CPC Organization Department and the assistant minister of BBMG Corporation. Mr. Gao Jinliang served as the vice chairman of the labor union of the Company from February 2008 to July 2018, the deputy party secretary of Tangshan Branch of BBMG Jidong Cement (Tangshan) Co., Ltd. from July 2018 to October 2020, and the secretary of the discipline inspection committee and chairman of the labor union of Tangshan Branch of BBMG Jidong Cement (Tangshan) Co., Ltd. from July 2018 to October 2019, and a supervisor of Jidong Cement Fengrun Co., Ltd. from December 2018 to October 2019. Mr. Gao Jinliang obtained a master’s degree in business administration from University of Chinese Academy of Sciences in July 2010. Mr. Gao Jinliang is a senior political engineer.

Mr. Wang Guijiang, born in February 1980, aged 41, holds a bachelor’s degree in law and is a political engineer. Mr. Wang Guijiang graduated from Hebei University of Architecture (河北建築科技學院) in June 2003, majoring in clerical and office automation. He served as an office secretary of Hebei Taihang Cement Co., Ltd. (河北太行水泥股份有限公司). He graduated from Hebei University (河北大學) in June 2006, majoring in administrative management. He is currently an office director and a director of the Party Committee Office of the Company. Mr. Wang Guijiang served successively as an office secretary of Hebei Taihang Cement Co., Ltd. (河北太行水泥股份有限公司), assistant to office director and deputy director of Handan branch of Hebei Taihang Cement Co., Ltd., office director,  director of the Party Group Work Department, secretary of the Youth League Committee, manager assistant, director of the discipline inspection and supervision office, chairman of the labor union and deputy secretary of the communist party committee of Handan Shexian BBMG Cement Co., Ltd.(邯鄲涉縣金隅水泥有限公司). Mr. Wang Guijiang served as a deputy head of the organization division of the Party Committee of the Company from March 2016 to October 2020; and has served as an office director and director of the Party Committee Office since October 2020.

Mr. Zhang Qicheng, born in June 1966 and aged 54. Mr. Zhang Qicheng was appointed as the supervisor of the Supervisory Board of the Company since 20 August 2020. He has also served as the Supervisor of the Company between 27 June 2017 and 16 October 2018. Mr. Zhang Qicheng has been the head of the audit department of the Company since November 2015. Mr. Zhang Qicheng has served as the deputy chief accountant and director of the finance department of Beijing Building Materials Group Corporation Real Estate Development Co., Ltd. (北京建築材料集團總公司房地產開發有限公司) from February 2001 to March 2002. He joined Beijing GEM Real Estate Development Co., Ltd. (北京嘉業房地產開發公司) in March 2002 and took up various positions until November 2015, including chief financial officer, chief accountant, secretary to the party committee, secretary to the disciplinary committee and chairman of the labor union. He has been severing as the chairman of the Supervisory Board of BBMG Jidong Cement (Tangshan) Co., Ltd. since May 2018, and the director of the Office of Inspection of the party committee since December 2019. Mr. Zhang Qicheng graduated from North China University of Technology majoring in economics and management in July 1987 and obtained a master’s degree in management from Central China Normal University in June 2010.

Mr. Qiu Peng, born in November 1984, aged 36, holds a master’s degree in management and graduated from the Business School of Central University of Finance and Economics (中央財經大學) in July 2010, majoring in technology economics and management and worked for the Company. Mr. Qiu Peng is currently a head of the asset management department of the Company, supervisor of Tianjin Building Materials Group (Holdings) Co., Ltd. (天津市建築材料集團(控股)有限公司), chairman of the supervisory committee of BBMG Finance Co., Ltd. (北京金隅財務有限公司) and supervisor of BBMG Finance Lease Co., Ltd. (  金隅融資租賃有限公司). Mr. Qiu Peng served as an officer of the Board Office, deputy director of the Strategic Development Department, deputy director of the Operation and Information Management Department and deputy director of the Operation and Information Management Department of the Company.

Mr. Jiang Yingwu, born in October 1966 and aged 54, has served as the president and the deputy secretary of the communist party committee of the Company since December 2020, and has serviced as the executive Director of the Company since 19 January 2021. Mr. Jiang Yingwu had been the vice president of the Company from October 2016 to December 2020 and a standing member of the party committee of the Company from June 2017 to December 2020. Mr. Jiang Yingwu, who holds the title of senior economist and senior engineer, graduated with a bachelor’s degree in inorganic materials science and silicate engineering from Shandong College of Building Materials Industry (山東建材工業學院) in August 1989. He had been a section member and deputy section chief of the technology quality section of Beijing Yanshan Cement Plant (北京燕山水泥廠), cadre and vice manager of the technology department of the headquarters of Beijing City Building Material Group (北京市建材集團), vice manager of the technology department of BBMG Group Company Limited, the head of the general office of the Building Materials Industry Association (建材行業協會), and the head of the strategic development department, the manager of the policy research office and the head of the organization department of the party committee of the Company.

Ms. Li Li, born in May 1968, has served as the deputy general manager of the Company since November 2019. Ms. Li Li holds a university degree and a master’s degree in accounting. Ms. Li Li also graduated from Beijing Federation of Trade Unions Workers University (北京市總工會職工大學) majoring in environmental engineering, from the Institute of Fiscal Science of the Ministry of Finance (財政部財政科學研究所) majoring in accounting, and from Guanghua School of Management of Peking University majoring in executive master of business administration. She is a senior accountant. From 1990 to 1997, Ms. Li Li served successively as a technician, a staff member of the engineering department, the chief of the finance unit of the sixth project department, and a staff member of the finance department of Hydropower Branch of Beijing Fifth Urban Construction Engineering Company (北京市第五城市建設工程公司水電分公司). From 1997 to 2011, she served successively as a staff member of the listed company preparatory committee of Beijing Urban Construction Group (北京城建集團上市公司籌備委員會), a member of the planning and finance department of Beijing Urban Construction Co., Ltd., and a staff member of the Planning and Finance Department, deputy manager, manager of the Financial Department, manager of the Financial Department, and chief accountant of Beijing Urban Construction Investment Development Co., Ltd. (北京城建投資發展股份有限公司). Ms. Li Li served as the chief financial officer and deputy general manager of Beijing Urban Construction Group Co., Ltd. from 2011 to 2019.

Mr. Wang Zhaojia, born in January 1962 and aged 59, has been the non-executive Director of the Company since 21 August 2020 and has been the deputy general manager of the Company since October 2012. From September 1984 to October 2009, Mr. Wang Zhaojia served successively as vice president, executive vice president, deputy secretary to the party committee and president of Beijing Building Materials Research Institute (北京市建築材料科學研究院); deputy director and director of the technology center of Beijing Building Materials Group Co., Ltd.(北京建築材料集團有限責任公司); deputy general manager of Beijing CEM-FIL Glass Fiber Co., Ltd. (北京賽姆菲爾玻璃纖維有限公司); deputy general manager and president of Beijing Saint-Gobain Fiberglass Co., Ltd. (北京聖戈班玻璃纖維有限公司); president of Owens Corning Compound Materials (Beijing) Co., Ltd. (歐文斯科寧(北京)複合材料有限公司); president of Beijing Namei Technology Development Co., Ltd. (北京市納美科技發展有限公司); deputy general engineer of BBMG Corporation and director of the technology center of the Company. Mr. Wang Zhaojia served as the vice president of the Company from October 2009 to July 2012. Meanwhile, he has served as the secretary to the party committee and executive director of Beijing Building Materials Academy Co., Ltd. (北京建築材料科學研究總院有限公司) since August 2018. Wang Zhaojia graduated from Wuhan University majoring in political economy in 2011. He is a doctorate degree graduate and a professorate senior engineer.

Liu Wenyan, born in June 1967, has been a deputy general manager of the Company since 26 October 2012, has served as the secretary of the communist party committee and chairman of Jidong Development Group Co., Ltd. (“Jidong Group”) from October 2016 to April 2020. Liu Wenyan served as executive director and chairman of Tangshan Jidong Equipment and Engineering Co., Ltd. (唐山冀東裝備工程股份有限公司) from April to August 2018, and has served as the secretary of the communist party committee, chairman and general manager of BBMG New Building Materials Industrialization Group Limited (北京金陽新型建材產業化集團有限公司) from August 2018 to May 2020 (served as general manager till March 2019). Liu Wenyan has extensive experience in the cement industry and served as a deputy manager of Beijing Liulihe Cement Co., Ltd., a wholly owned subsidiary of the Company, from February 2004 to March 2007. He is mainly responsible for the overall business development, planning and management of the cement operations of the Company. He graduated from the Materials Faculty of the Beijing University of Technology majoring in materials engineering. He is a master degree graduate and a engineer.

Jiang Changlu, born in May 1965, has been a deputy general manager and standing member of the party committee of the Company since June 2017 and has served as the secretary of the communist party committee and chairman of Jidong Cement from October 2016 to January 2020. Jiang Changlu began working in August 1987, and graduated from the University of Science and Technology Beijing majoring in environmental science and engineering. He is a master of engineering and a senior economist. Jiang Changlu served as supervisor of the Technology Department, technician of Raw Material Workshop, operator of New Line Branch, deputy director of Production Safety Department, deputy manager of Transportation Company, director and branch secretary of Supply Department, deputy director and chief despatcher of Production Management Department, director of Supply Department and vice manager of Beijing Liulihe Cement Factory from August 1987 to November 2005; deputy director and director of the Cement Business Division of the Company, deputy manager of the Cement Branch, manager of BBMG Cement Trading Co., Ltd., vice president and chairman of Hebei Taihang Cement Co., Ltd. from November 2005 to May 2011; and director of the Cement Business Division of the Company and manager of BBMG Cement Trading Co., Ltd. from May 2011 to October 2015.

An Zhiqiang, born in November 1965. An Zhiqiang had served as assistant to the president of the Company from December 2015 to June 2016 and has served as the deputy general manager of the Company since May 2016. An Zhiqiang has served as the secretary of the communist party committee and the vice chairman of Tianjin Building Materials (Holding) Co., Ltd. (天津市建築材料集團(控股)有限公司) since June 2018 (served as chairman since March 2019). An Zhiqiang began working in July 1988, and graduated from Peking University, Guanghua School of Management majoring in business administration. He is a master of management and a senior economist. An Zhiqiang served as deputy director of the General Office, vice manager, standing vice manager, manager and secretary of the communist party committee of Beijing Building Material Machinery Factory (北京市建材機械製造廠), manager of Bosha Industry and Trade Company (博廈工貿公司), manager and deputy secretary of the communist party committee of Beijing Jianji Assets Management Co., Ltd. from January 1993 to February 2008; deputy general economist of BBMG Assets, manager and deputy secretary of the communist party committee of Beijing Jianji Assets Management Co., Ltd. from February 2008 to October 2015; and assistant to the general manager of the Company, manager and deputy secretary of the communist party committee of Beijing Jianji Assets Management Co., Ltd. from October 2015 to December 2015.

Mr. Zheng Baojin, born in February 1966 and aged 55, has been appointed as an executive Director of the Company since 15 August 2017 and as the deputy general manager of the Company since 12 May 2021. Mr. Zheng Baojin began working in July 1987 by joining Hebei Taihang Cement Co., Ltd., where he took up various positions until May 2011, including the director of the securities department, the director of the board, the deputy general manager and the secretary of the board. Mr. Zheng Baojin served as the head of the office of the Board of the Company from October 2009 to January 2016. He had been the director of Jidong Cement between October 2016 and September 2017,and served as the secretary of the Board between January 2016 and August 2021.Mr. Zheng Baojin graduated from the Tangshan Engineering Technology Institute in July 1987 with industry management engineering profession. He holds a college degree and is a senior economist.

Zhang Dengfeng, born in September 1971, has served as the general counsel of the Company from June 2017 to February 2021. Zhang Dengfeng has been a supervisor of the Company between October 2012 and June 2017. Zhang Dengfeng served as officer and assistant to manager of the Human Resources Department of the Beijing Building Material Group (北京建材集團) from July 1994 to November 2002. Zhang Dengfeng joined BBMG Group Company Limited in November 2002 and served as deputy head of General Office and director of the research division. Zhang Dengfeng joined the Company as head of the Public Relations Department in March 2008 and has held the position of the head of the Company’ General Office from June 2009 to October 2020. Zhang Dengfeng has served as the secretary of the party committee and assistant to general manager of the Company since October and December 2020 respectively, and has served as the head of the Department of General Affairs of the Company since February 2021. Zhang Dengfeng graduated from the School of Public Administration of Renmin University of China with a master’ degree in management in July 2008. Zhang Dengfeng is a senior economist.

Kong Qinghui, born in January 1971. Kong Qinghui began working in July 1995 after graduating from Accounting Major of Chongqing University of Technology. He graduated from Chongqing University with a master degree in engineering and an assistant accountant and an assistant accountant. From 1995 to October 2017, he served as the general manager assistant and vice general manager of Baby-Joy Group in Yantai, vice general manager of Logistics Headquarters of Tangshan Jidong Cement Co., Ltd., vice general manager of marketing headquarters, vice general manager of Tangshan Jidong Cement Co., Ltd., in Sichuan-Chongqing Region, vice general manager and general manager in Shaanxi Region, vice chairman and general manager of Jidong Heidelberg (Jingyang) Cement Co., Ltd., vice chairman of Jidong Heidelberg (Fufeng) Cement Co., Ltd. From October 2017 to April 2018, Kong Qinghui acted as the vice general manager of Tangshan Jidong Cement Co., Ltd.; since May 2018, he has acted as the director of Tangshan Jidong Cement Co., Ltd. and from April 2018 to January 2020, he acted as the general manager of Tangshan Jidong Cement Co., Ltd. From July 2018 to October 2019, Kong Qinghui acted as the deputy secretary of the communist party committee of Tangshan Jidong Cement Co., Ltd. Since October 2019, he acted as the secretary of the communist party committee of Tangshan Jidong Cement Co., Ltd. From January 2020 till now, he acted as the general manager assistant of the Company and chairman of Tangshan Jidong Cement Co., Ltd.

Xu Chuanhui, born in August 1972. He began working in August 1995 after graduating from major of management information systems at Tianjin University of Commerce and business administration of Tsinghua University. He got the degree of MBA and became an engineer. From August 1995 to August 2018, he acted as the cadre and manager assistant of Co-ordination Planning Department of Beijing Building Materials Group, deputy manager of BBMG Property Management Co., Ltd., general manager of Beijing Jinhuyuan Property Management Co., Ltd., deputy manager of Beijing Gaoling Real Estate Development Co., Ltd. (Tengda Plaza), manager of Global Trade Branch of BBMG Property Management Co., Ltd., secretary of Real Estate and Property Division of the Company, general Party branch secretary of BBMG Real Estate Management Co., Ltd., manager and executive director of BBMG Hong Kong Limited, manager and executive director of BBMG Hongye Eco-Island Technology Co., Ltd., chairman of BBMG Qidi Technology Incubator Co., Ltd., executive director of BBMG Business Management Co., Ltd., and executive director of BBMG Aerated concrete Co., Ltd. Since August 2018, Xu Chuanhui has acted as Party Secretary and chairman of BBMG Investment Property Management Group; from August 2018 to January 2020, he acted as director of Investment Property Management Department of BBMG Corporation. He has served as the deputy general manager assistant of the Company since January 2020.

Cheng Hongliang, born in November 1969. He began working in August 1993. He was an urban gas engineering major at Wuhan Urban Construction Institute and an business administration major at University Of Science & Technology Beijing, with an M.B.A. degree. He is an engineer. From August 1983 to May 2011, Cheng Hongliang was an office clerk of BBMG Real Estate Development Co., Ltd., deputy director and director of Municipal Pipe Network Department of BBMG Real Estate Development Co., Ltd., director of Chief Engineer Office and general manager assistant of BBMG JIAYE Real Estate Development Co., Ltd., deputy head of Business Division 2 of BBMG Corporation, deputy head of Real Estate Development Department of the Company, deputy manager of Beijing Dacheng Real Estate Development Co., Ltd. and manager of Asset Operation Department, vice general manager of Beijing Dacheng Real Estate Development Co., Ltd.; from May 2011 to December 2012 to September 2017, he was the manager of Beijing Dacheng Real Estate Development Co., Ltd. From December 2012 to September 2017, he was the executive director and manager of Beijing Dacheng Real Estate Development Co., Ltd. From December 2016 to September 2017, he was the head of Asset Operation and Management Department of BBMG Corporation and head of Asset Management Department of the Company. From September 2017 to March 2020, he was the deputy Party secretary, director and general manager of BBMG Real Estate Development Group Co., Ltd.; from August 2018 to March 2020, he was the head of Real Estate Development and Management Department of the Company. Cheng Hongliang has been a general manager assistant of the Company since March 2020.

Liu Yu, born in July 1982, graduated from China University of Political Science and Law and Central University of Finance and Economics on July 2005 and December 2018 respectively and obtained a bachelor’s and master’s degree in law. Liu Yu is an economist (finance). Liu Yu jointed BBMG Group Company Limited on May 2005. Currently, Liu Yu is the general counsel and director for the legal compliance department of the Company. Liu Yu has been the director assistant of the legal department of BBMG Group Company Limited and the Company and the director assistant and deputy director of the office of the Board of the Company. Since March 2017, Liu Yu has been the board secretary, general counsel and deputy general manager of Jidong Cement. Commencing on March 2021, Liu Yu has been appointed the director of Jidong Cement.

Zhang Jianfeng, male, Han ethnic, was born on August 1975 with place of ancestry of Suzhou (Jiangsu Province), is a member of the Chinese Communist Party and graduated with a bachelor of art degree. Mr. Zhang graduated in June 1998 from Wuhan Industrial University (武汉工业大学) specializing in English and started working for Beijing Building Materials Group Co., Ltd. in August 1998. Mr. Zhang is currently the director for the Board Office of BBMG Corporation and a director of Tangshan Jidong Equipment Engineering Co., Ltd.

Mr. Zhang had worked as the cadre and assistant to director of the foreign trade department of Beijing Building Materials Group Co., Ltd., deputy director of the foreign affairs department of BBMG Group Company Limited and the deputy director and office deputy director of the public affairs department of BBMG Corporation.

From August 2009 to March 2016, Mr. Zhang was the deputy director of the Board Office of BBMG Corporation.

From March 2016 to November 2016, Mr. Zhang was the director of the Board Office of BBMG Corporation.

From November 2016 to August 2021, Mr. Zhang was the director of the Board Office of BBMG Corporation and a director of Tangshan Jidong Equipment Engineering Co., Ltd.

From August 2021 to present, Mr. Zhang is the Board Secretary and director of the Board Office of BBMG Corporation and a director of Tangshan Jidong Equipment Engineering Co., Ltd.